Co to jest coaching?

Każdy profesjonalny coach ma własną definicję swojego zawodu, a także niepowtarzalny styl jego uprawiania. I oczywiście wszystkie elementy stylu pracy coacha, a także sam coach, ewoluują na przestrzeni kolejnych lat jego kariery. Różnorodność definicji coachingu wskazuje na wszechstronność i elastyczność tej dyscypliny. Jednocześnie, gdy dodamy do tego wielość specjalizacji i nisz, łatwo o konsternację u osób, które stoją przed wyborem specjalisty dla siebie.

Jak zatem myślę o coachingu dzisiaj, u progu 2018 roku? Jest on profesjonalną relacja między klientem i coachem, zawiązaną po to, by pracować nad celami klienta: ich odnalezieniem / urzeczywistnieniem / realizacją. Dokładniej rzecz ujmując, coaching to także metoda pracy, dzięki której klient może swoje istotne sprawy przeprowadzić szybciej, lepiej, z większą uwagą i mniejszym stresem. Jeszcze bardziej precyzyjnie można powiedzieć, że coaching to proces polegający na cyklicznych spotkaniach coacha i klienta, podczas których pracują oni nad rozwiązaniem problemów czy spraw wnoszonych przez klienta. Rolą coacha jest zadawanie pytań, dawanie informacji zwrotnej, motywowanie. Rolą klienta jest wypracowywanie rozwiązań i wdrażanie ich w życie.

Po co ludziom coaching?

By zawalczyć o to, czego w życiu mamy za mało. By pozbyć się tego, czego nam w życiu za dużo lub z czym nam w życiu niewygodnie i nie po drodze. By mierzyć się ze sobą, swoimi lękami, słabościami, odwlekaniem, lenistwem. By zatrzymać się w biegu i zająć się sobą i swoimi sprawami w sposób bardziej uważny, celowy, twórczy i sprawczy. By podkręcać swoją energię życiową i motywację, a w efekcie tego własną sprawczość i skuteczność. By plany przekuwać w działanie. By poszerzać rozumienie siebie i własnego życia. By określić cele życiowe i zawodowe, zadania do wykonania, wzmocnić się, przejąć odpowiedzialność, odnaleźć i uruchomić swoje zasoby. By wprowadzić je w życie (szybciej i mniejszym kosztem). Aby od nowa spotkać się z własnymi wartościami, odszukać misję, odnaleźć lub odnowić duchowość, usunąć lub poluzować blokady i lęki, zamienić szkodliwe przekonania na przekonania wspierające. By skontaktować się ze swoim sercem. By skupić na procesie własnego rozwoju: uruchomić go w sobie i podsycać. By zyskać spokój, poczucie mocy i sprawstwa. Aby wieść spełnione i szczęśliwe życie.

Bardziej technicznie rzecz ujmując, proces coachingowy służy temu, by klient odszukał, doprecyzował i wybrał cel w ważnym dla siebie obszarze życia, a następnie pracował nad jego realizacją w sposób twórczy i sprawczy.

Czy to jest coś dla Ciebie?

Jeśli widzisz w powyższych frazach coś, o czym marzysz i za czym tęsknisz lub coś, czego nie możesz (a chcesz) doświadczyć, być może coaching jest dla Ciebie. A może masz własny temat do pracy? Możesz to zbadać na sesji wstępnej. Zobacz przykładowe tematy, które pojawiają się na sesjach.

Jakie mogą być konkretne efekty procesu coachingowego?

Proces coachingowy to okazja do tego, by zająć się wybranym aspektem swojego życia w sposób celowy i sprawczy. Przykładem może być historia kogoś, kto zawsze chciał być pisarzem, a tak się niestety nie stało. Kolejne lata mijały mu na działaniach w zupełnie innej branży, ale myśl o pisarstwie – czasem słabo, a czasem całkiem natrętnie – powracała. Książka wprawdzie powstała, nie została jednak ukończona i od dawna leży gdzieś w szufladzie, z dala od oczu wydawców oraz czytelników. W czym jest kłopot? Czy to brak wiary w jakość książki? A może strach przed oceną i odsłonieniem się? A może jeszcze coś innego?

Coaching to bardzo dobry sposób na to, by zbadać w bezpiecznych warunkach gabinetu, co nas powstrzymuje przed ruszeniem do przodu i pokazaniem światu swojego dzieła. W sensie praktycznym proces coachingowy może spowodować konkretny efekt, na przykład:

  • ukończenie książki i wysłanie jej do wydawców lub wydanie jej własnym sumptem (klient pozna powody własnego odwlekania decyzji, np. lęk przed oceną, i zdecyduje się na działanie) albo wręcz przeciwnie,
  • książka pozostanie nadal w szufladzie, ale temat pisarstwa przestanie męcząco powracać (bo zostanie podjęta świadoma decyzja o odpuszczeniu i skierowaniu sił twórczych w inne obszary życia).

W kontekście rozwojowym coaching może na przykład pomóc uzyskać:

  • odwagę do rozumnego skonfrontowania się  ze sobą,
  • poczucie sprawstwa,
  • akceptację własnych ograniczeń,
  • głębsze rozumienie siebie i swojego życia w aspekcie twórczości oraz rozwijania swoich talentów,
  • itp.

Oczywiście powyższa historia to tylko jeden z wielu możliwych scenariuszy. Przebieg każdego procesu coachingowego jest tak unikalny, jak niepowtarzalni są klienci oraz ich cele życiowe.